Altivar 312 GSD PROFIBUS FILE SE100C4A.gsd
SE100C4A.gsd - Altivar_312_GSD.rar
;===========================================================
; GSD File for  Schneider Electric - Altivar 312
; Groupe SCHNEIDER
; Copyright (C) SCHNEIDER 2008
;
; Date  : 16/07/2009
; File  : SE100C4A.gsd
;
#Profibus_DP
GSD_Revision        = 5
; Device identification
Vendor_Name         = "Schneider Electric"
Model_Name          = "ALTIVAR 312"
Revision            = "V1.08"
Ident_Number        = 0x0C4A
Protocol_Ident      = 0                      ; DP protocol
Station_Type        = 0                      ; Slave device
FMS_supp            = 0                      ; FMS not supported
Slave_Family        = 1@Schneider Electric   ; Drive (Schneider Electric)
Hardware_Release    = "Version 1.00"
Software_Release    = "Version 1.07"
; Supported hardware features
Redundancy          = 0                ; not supported
Repeater_Ctrl_Sig   = 2                ; TTL
24V_Pins            = 0                ; not connected
Implementation_Type = "NP30"
; Supported DP features
Freeze_Mode_supp    = 1                ; supported
Sync_Mode_supp      = 1                ; supported
Auto_Baud_supp      = 1                ; supported
Set_Slave_Add_supp  = 0                ; supported
Fail_Safe           = 1                ; supported
; Supported baudrates
9.6_supp            = 1
19.2_supp           = 1
45.45_supp          = 1
93.75_supp          = 1
500_supp            = 1
1.5M_supp           = 1
3M_supp             = 1
6M_supp             = 1
12M_supp            = 1
; Maximum responder time for supported baudrates
MaxTsdr_9.6         = 15
MaxTsdr_19.2        = 15
MaxTsdr_1.5M        = 25
MaxTsdr_3M          = 50
MaxTsdr_6M          = 100
MaxTsdr_12M         = 200
; Maximum polling frequency
Min_Slave_Intervall = 1                ; 100 us
; I/O related keywords
Modular_Station     = 0                ; Compact
Modul_Offset        = 0
; Diagnostic related keywords
Max_Diag_Data_Len   = 12
; DPV1 related keywords
DPV1_Slave              = 0
Check_Cfg_Mode          = 0
C1_Read_Write_supp      = 0
C2_Read_Write_supp      = 0
Ident_Maintenance_supp  = 0
; Parameterization related keywords
Max_User_Prm_Data_Len   = 0
; Bitmap support for graphical display
Bitmap_Device = "GSD_312"
; Definition of modules
Module = "ALTIVAR 312" 0xF3, 0xF1;